„Poniedziałkowa wyprawa do… prehistorii czyli wędrówki z dinozaurami”

Na ostatniej, wakacyjnej wyprawie, spotkaliśmy się z dinozaurami. Naszą wędrówkę rozpoczęliśmy od zabawy ruchowej „Park jurajski” oraz „Dinozaurowy berek”. Były też „Śmiejące się dinozaury” oraz zabawy z chustą. Każdy z nas wykonał dinozaura w wymiarze 3D. Wszystkie – i duże i małe – wykonane przez nas dinozaury, posłużyły do stworzenia Makiety Parku Jurajskiego.

Dziękujemy wszystkich uczestnikom wakacyjnych „Poniedziałkowych wypraw do…” za wspólnie spędzony czas 🙂 Już w październiku zapraszamy na spotkania w ramach AKADEMII CIEKAWSKICH!

„Poniedziałkowa wyprawa do… prehistorii, czyli między nami jaskiniowcami”

Tym razem przenieśliśmy się do prehistorii. Poznaliśmy życie i zwyczaje jaskiniowców: sposoby rozpalania ogniska oraz narzędzia którymi posługiwał się człowiek prehistoryczny.
Dużą frajdą, zwłaszcza dla dziewczyn, było tworzenie biżuterii. Każdy wykonał dla siebie bądź mamy, piękną bransoletkę.
W czasie spotkania nie zabrakło zabaw ruchowych. Za tydzień zapraszamy na ostatnią w tym roku, wakacyjną wyprawę. Odwiedzą nas dinozaury 🙂

 

„Poniedziałkowa wyprawa do… średniowiecznego zamku”

Wyruszyliśmy na poszukiwanie przygód w starym zamczysku. Spotkaliśmy duchy, rozwiązywaliśmy zagadki i łamigłówki, układaliśmy układanki, zrobiliśmy własne herby rodowe i średniowieczne ozdoby z muszelek. Bawiliśmy się w berka i głuchy telefon z hasłami 🙂

„Poniedziałkowa wyprawa do… średniowiecznej osady”

Tym razem znaleźliśmy się w średniowiecznej osadzie z czasów pierwszych Piastów. Poznaliśmy Piasta Kołodzieja i Mieszka I, obejrzeliśmy narzędzia  średniowiecznych rzemieślników oraz pokaz czerpania papieru. Bawiliśmy się w „słup soli”, kolorowaliśmy i zrobiliśmy chatki, z których powstało wyjątkowe średniowieczne osiedle.

 

 

„Poniedziałkowa wyprawa do… egzotycznej Azji”

Odwiedziliśmy Mongolię, Chiny i Wietnam. Poznaliśmy życie Nomadów i ich umiejętności – jak się szybko pakować, zbierać owoce leśne oraz prząść wełnę. Zrobiliśmy smoka z opakowań po jajkach. Wietnamskie kapelusze non la okazały się bardzo twarzowe. Nie zabrakło dziecięcych, azjatyckich zabaw – np. zabawa „jajka ptasiej mamy” wzbudziła wiele emocji.

„Poniedziałkowa wyprawa do… dzikiej dżungli”

Tym razem wyruszyliśmy „samolotem” do dzikiej dżungli. Na miejscu dzieci odgadywały nazwy dzikich zwierząt, układały puzzle, każdy mógł sobie zrobić motyla na patyczku oraz słonia z papierowych talerzy. Poznaliśmy karabke – zabawę afrykańskich dzieci, związaną z orzeszkami ziemnymi. Przedzieraliśmy się przez dżunglę na paluszkach, tak, żeby nie obudzić śpiącego lwa, w kucki, żeby nie dotknąć zwisającego węża i skacząc po kamieniach, żeby nie zamoczyć nóg w strumieniu. Każde dziecko zrobiło sobie portret z wybranym zwierzęciem z książki.

 

„Poniedziałkowa wyprawa do… świata ptaków, ptaszków i ptaszorów”

W drugi poniedziałek wakacyjnego cyklu spotkań, dzieci poznały obyczaje ptaków. Na początek obejrzeliśmy prawdziwe ptasie gniazdo – następnie sami ulepiliśmy podobne… z plasteliny. Gniazdko umieściliśmy na drzewku skonstruowanym z papieru, drutu i gałęzi, razem z kartonowymi ptaszkami i ptaszorami (część prac znajduje się w oknie biblioteki). Obejrzeliśmy film animowany „Żuraw i czapla” i oczywiście bawiliśmy się – tym razem w „Koliberki” i „Ogonki”.

 

„Poniedziałkowa wyprawa do… krainy owadów”

W Bibliotece Głównej, na pierwszej „poniedziałkowej wyprawie”, zawędrowaliśmy do krainy owadów. Dzieci miały okazję obejrzeć z bliska pająki i nocne motyle, które później odzyskały wolność. Były działania plastyczne – każdy ozdobił „czytającą stonogę” i skonstruował kartonowego pająka 🙂 Efekty tych prac można obejrzeć w oknie biblioteki. Nie zabrakło również zabaw ruchowych: „Idzie, idzie stonoga…” czy „Tunelowa gąsienica” rozruszały i rozbawiły dzieciaki.