W kwietniu miało miejsce kolejne spotkanie DKK w Skidziniu. Tym razem skupiłyśmy się na fabule książki pt. „Rówieśniczki”, autorstwa Katarzyny Tubylewicz, polskiej pisarki, tłumaczki, publicystki, byłej dyrektorki Instytutu Polskiego w Sztokholmie i attaché kultury
w Ambasadzie.

Akcja powieści w głównie toczy się w Szwecji, jednocześnie wiele wątków prowadzi do Polski. Bohaterkami są trzy czterdziestoletnie kobiety, w dzieciństwie silnie związane toksyczną przyjaźnią. Sabina mieszka w Warszawie, pracuje w redakcji poczytnego pisma katolickiego. Żyjąca od lat w Szwecji Zofia, która rozpoczynała swoją przygodę z tym krajem od pracy w charakterze sprzątaczki, obecnie jest żoną Szweda, przedstawiciela klasy średniej. Joanna to żona polskiego dyplomaty, aktualnie w Ambasadzie w Sztokholmie. Ich, następujące po latach spotkanie skutkuje wyjawieniem dotychczas skrywanych tajemnic i traum z przeszłości, nigdy wcześniej nie wypowiedzianych wzajemnych żalów i pretensji.

Powikłane losy, wyraziste i intrygujące postaci nie tylko głównych bohaterek, poruszane w powieści problemy społeczne współczesnego świata, takie jak: ksenofobia, rasizm, brak tolerancji czy hipokryzja wywołały żywą dyskusję wśród uczestniczek spotkania, a opisy pięknych krajobrazów i ciekawych miejsc w Szwecji, poparte prezentacją multimedialną wzbudziły w nas chęć odwiedzenia tego kraju. Kto wie… może kiedyś?

Podczas majowego spotkania (27.05.2022, godz. 17.00), planujemy porozmawiać o książce Jodi Picoult pt. „Zagubiona przeszłość”. Zapraszamy!