Zadzwoń do nas 032 211 14 90 lub napisz e-maila sekretariat@ok.brzeszcze.pl

DZIECIĘCY ZESPÓŁ PIEŚNI I TAŃCA ISKIERKI

Powstał przy Ośrodku Kultury w Brzeszczach w 2001 roku. Grupę tworzą dzieci
z gminnych i poza gminnych przedszkoli i szkół. Obecnie prowadzony jest przez akompaniatorkę Zenobię Wełnę oraz instruktora muzycznego Eugeniusza Pieczkę. Celem, który przyświeca działaniom zespołu jest pielęgnowanie tradycji i ocalenie od zapomnienia pieśni i tańców ludowych. Iskierki mają opracowane programy sceniczne, które prezentowane były na wielu konkursach, przeglądach i imprezach okolicznościowych.
Ważniejsze osiągnięcia: czołowe miejsca dla zespołu i solistów w Międzynarodowym Przeglądzie Zespołów Regionalnych Złoty Kłos – Euro – Folklor w Zebrzydowicach, Przeglądzie Piosenki Dziecięcej im. Adolfa Dygacza – Śląskie Śpiewanie, gdzie w 2012 roku zdobyły Grand Prix oraz statuetkę Szczyglika „Śląskiego Śpiewania”, Przeglądzie Kolęd i Pastorałek w Łodygowicach.
Na koncie mają dwie płyty : „Hej kolęda, kolęda”, „ Leć pieśniczko hen”- wspólnie z Iskierkową Familią, a także nagranie chórków do utworu „Iść pod prąd” z płyty „Spacer po linie”zespołu Penny Lane.

W roku 2009 – Iskierki były beneficjentem projektu „Dziecko – Świadomy Uczestnik Kultury”, realizowanego przez Ośrodek Kultury Brzeszcze przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego. Efektem realizacji projektu był m.in. zakup strojów krakowskich dla części zespołu, a także stworzenie programu krakowskiego.
Rok 2012 to, m.in. nagroda Starosty Oświęcimskiego za szczególne osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury.

Sukces DZPIT „Iskierki” podczas 37. Wodzisławskich Spotkań z Folklorem

III miejsce dla „Iskierek” w kategorii zespoły ludowe/szkoły podstawowe. Taki werdykt zabrzmiał w ostatnią sobotę 27 października w Wodzisławiu Śląskim.
Po raz kolejny nasz utytułowany małopolski zespół dziecięcy z powodzeniem stanął w szranki z najlepszymi zespołami śląskimi. Brawo!

Dziecięcy Zespół Pieśni i Tańca „Iskierki” wziął udział w trzydniowych warsztatach artystycznych zorganizowanych przez Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” im. St. Hadyny w Koszęcinie. Była to nagroda za udział w finale XXII Regionalnego Przeglądu Pieśni „Śląskie Śpiewanie” im. prof. Adolfa Dygacza, organizowanego przez Związek Górnośląski oraz Zespół Pieśni i  Tańca „Śląsk”.
Nasi młodzi artyści brali udział w zajęciach z ruchu scenicznego, dykcji i interpretacji, emisji głosu, prezentacji strojów ludowych, etnografii Górnego Śląska.

Życzymy naszym Iskierkom dalszych sukcesów 🙂

 

SUKCESY ZESPOŁÓW REGIONALNYCH Z BRZESZCZ!

21 października odbyła się Gala Caritas Diecezji Bielsko-Żywieckiej, podczas której rozdano nagrody „Dzban Jana Kantego” dla osób współpracujących z Caritasem oraz aktywnie wspierających tę instytucję. Podczas uroczystej Gali podsumowano także Międzydekanalny Konkurs Muzyczny odbywający się w ramach XIX Międzynarodowego Festiwalu Twórczości Religijnej Psallite Deo.

Występy Międzydekanalnego Konkursu Muzycznego oceniło jury w składzie: Janusz Kohut – przewodniczący, dr hab. Beata Borowska, dr hab. Jan Borowski, ks. Stanisław Joneczko.

Nagrodzeni w kategorii Ludowe Zespoły Śpiewacze:

I miejsce: Iskierki i Iskierkowa Familia z Brzeszcz

II miejsce: Grojczanie

III miejsce: Brzeszczanki z Brzeszcz

wyróżnienie: Eugeniusz Pieczka – akordeonista zespołu Iskierki i Iskierkowa Familia za muzykalność i ciekawą aranżację utworów.

Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy. Podczas wieczornej gali przyjęli oni z rąk Biskupa Diecezji Bielsko-Żywieckiej Romana Pindla, reprezentanta Starosty Oświęcimskiego – Naczelnika Wydziału Promocji Powiatu, Kultury i Sportu – Jerzego Chrząszcza, Burmistrza Gminy Kęty – Krzysztofa Jana Klęczara oraz Dyrektor Domu Kultury w Kętach – Sylwii Brzozowicz.

This is a unique website which will require a more modern browser to work!

Please upgrade today!