Czy jesteście już gotowi
Do bluesowej uczy siąść
Jeśli tak to zapraszamy
Dziś bluesa gościć czas
Bluesa kolorowy obraz
Wiele wspomniały barw ma

Kolejny Muzyczny Czwartek za nami, jednak emocje i atmosfera koncertu Śląskiej Grupy Bluesowej na długo pozostaną w pamięci słuchaczy!

Dla fanów – żyjące legendy polskiego bluesa i rocka, dla niewtajemniczonych w klimaty muzyczne – profesjonaliści w każdym calu, współpracujący z takimi wykonawcami jak SBB, Krzak, Dżem, Cree, Bezdomne Psy, Apogeum, Kwadrat, Tadeusz Nalepa, Józef Skrzek, Ireneusz Dudek, Ryszard Skibiński, Ryszard Riedel, Zbigniew Hołdys, Martyna Jakubowicz, Elżbieta Mielczarek i wielu wielu innych. Po śmierci Jana „Kyksa” Skrzeka zespół podtrzymuje pamięć o tym niezwykłym artyście. Obecnie Śląską Grupę Bluesową tworzą Michał Gier Giercuszkiewicz (perkusja), Mirosław Rzepa (gitara, gitara basowa) oraz Leszek Winder (gitara). W Brzeszczach zagrali razem z Adamem Kuliszem, gościem specjalnym koncertu, najlepszym wokalistą Blues Top 2014. Za ich sprawą w sali widowiskowej OK na ponad godzinę zagościł niepowtarzalny klimat mrocznej knajpki, w której króluje blues w najlepszym wydaniu. Dynamiczne trio gitarowe, nieodłączna harmonijka, szalejąca perkusja, wyrazisty wokal i przejmujące teksty przyprawione jędrną „godką” – ktoś słusznie zauważył, że „tak właśnie gra się bluesa na Śląsku i po śląsku” (oraz w gościnnej Małopolsce ;). Całość przekazu tworzy zaskakujące połączenie autentycznego luzu, który niezawodnie potrafi rozbujać publiczność, i odniesień do wszystkich barw życia, nie tylko tych jaśniejszych.
– Czerpiemy zarówno z najlepszych amerykańskich źródeł ale także ze śląskiej tradycji muzycznej, silnie związanej z ludowością – stwierdza Adam Kulisz. – Tzw. Silesian Sound powstał już w latach ’70 – Czesław Niemen przyjeżdżał tu jak do siebie i brał chłopaków grających tu do swojego zespołu (Józef Skrzek, Jacek Gazda, Maciej Radziejewski).
Czwartkowego wieczoru zabrzmiały szlagiery (m. in. Modlitwa bluesmana w pociągu, Zielony liść, Dziołszki) z płyt Bo takie są dziewczyny (2005), Pełnia Słońca (2009) i najnowszej Kolory Bluesa (2014), nominowanej do Fryderyków 2015 w kategorii Muzyka korzeni.
Niektórzy fani przybyli na spotkanie z muzykami z daleka, nie zabrakło oczywiście również brzeszczan:
– Przyznam, że nie słuchałam przedtem bluesa – mówi pani Krystyna. – Jestem jednak miłośniczką folkloru w każdym wydaniu, więc nie mogłam opuścić takiej okazji.

Po skończonym koncercie można było porozmawiać z muzykami, zrobić pamiątkowe zdjęcia, a także nabyć płyty wraz z autografami muzyków. Wyjeżdżając z Brzeszcz bluesmeni pozostawili po sobie proste przesłanie:

Gdy [blues] zawładnie twoją duszą
Nie będziesz w życiu już sam
Gdy zawładnie twoją duszą
Nie będziesz w życiu już sam
Blues jak kolorowy obraz

Żyj wiec bluesem kolorowo
Kochaj życie – prosty plan
Bo życie bez bluesa
Jest życiem bez barw!