To pięknie, gdy człowiek jest dumny ze swego miasta, lecz jeszcze piękniej, gdy miasto może być z niego dumne.
Te słowa A. Lincolna można odnieść zarówno do osoby prowadzącej spotkanie – Anny Czerwińskiej-Rydel jak i tematyki – słynnych i zasłużonych w wielu dziedzinach gdańszczan. Pani Anna – z zawodu muzyk i pedagog – zajęła się pisaniem dla dzieci książek, które przybliżą im znane z historii (tej wcześniejszej i najnowszej) biografie ludzi, którzy dokonali niezwykłych rzeczy w różnych dziedzinach a o których współcześni młodzi i dorośli czytelnicy niewiele wiedzą. Stąd też na spotkaniu dominował temat ludzi i ich dokonań a nie zabytków i miasta jako takiego.
Uczestniczki spotkania poznały „tryptyk gdański” – czyli losy Jana Heweliusza, Daniela Gabriela Fahrenheita i Artura Schopenhauera. Przy gromadzeniu i opracowywaniu materiałów okazało się jak ważną rolę w życiu tych naukowców odegrały towarzyszące im kobiety, dlatego też powstała również żeńska wersja tryptyku: opowieść o pierwszej kobiecie-astronom, Elżbiecie Heweliusz, matce Schopenhauera – Johannie oraz historia „bałtyckiej syreny” czyli Konstancji Czirenberg.
Nie zabrakło opowieści o mniej lub bardziej zabawnych sytuacjach, które zawsze towarzyszą twórcy w jego pracy.
Na pytanie ile tych biografii już powstało autorka nie bardzo umiała odpowiedzieć. W kręgu jej zainteresowań znaleźli się zarówno pisarze, muzycy, naukowcy, himalaiści i ludzie wielkiego serca.
Na spotkaniu poświęconemu Gdańsku – nie mogło zabraknąć śledzika, przy którym przyjemnie się rozmawiało z autorką – nie tylko o książkach. Tym razem mieliśmy też nietypowego gościa – suczkę Nutkę, wiernie towarzyszącą autorce w spotkaniach 🙂