Zadzwoń do nas 032 211 14 90 lub napisz e-maila sekretariat@ok.brzeszcze.pl

Program Kino Szkoła

logo Kino SzkołaKinoSzkoła, edycja IV, rok szkolny 2014/2015

Ogólnopolski Interdyscyplinarny Program Edukacji Medialnej to projekt złożony z różnorodnych form edukacyjnych, których zasadniczym celem jest wzrost świadomości i kompetencji medialnych wśród przedszkolaków, uczniów i nauczycieli.
W roku szkolnym 2013/2014 w programie wzięło udział 93 tysięcy uczniów z całej Polski.
Poprzednia, trzecia edycja programu, realizowana była w ponad trzydziestu dwóch Instytucjach Kultury na terenach ośmiu województw: śląskiego (Kino „Nowość” w Będzinie, „BCKino” w Bytomiu, Kino „Świt” w Czechowicach-Dziedzicach, Kino MOK w Czerwionce-Leszczynach, Kino „Kadr” w Dąbrowie Górniczej, KinoScenaKultura w Knurowie, GOK w Rędzinach, Kino „Feniks” w Rydułtowach, Teatr Mały w Tychach, Kino MOK Centrum w Zawierciu, Kino „Janosik” w Żywcu), małopolskiego (Kino „Parafialne” w Andrychowie, Kino „Wisła” w Brzeszczach, Kino DK w Kętach, Kino „Sokół” w Nowym Sączu, Kino „Mikro” w Krakowie, Kino „Planeta” w Oświęcimiu, Kino „Radość” w Wolbromiu), łódzkiego (Kino „Kultura” w Bełchatowie, Kino MDK w Radomsku), podkarpackiego (Kino „Ikar” w Jarosławiu, Kino „Galaktyka” w Mielcu, Kino TDK w Tarnobrzegu, Kino „Gabinet” w Łańcucie), świętokrzyskiego (Kino „Muza” we Włoszczowie), dolnośląskiego (Kino „Jubilat” w Głogowie, Świdnicki Ośrodek Kultury), kujawsko-pomorskiego (Kino MCK w Lipnie) i zachodnio-pomorskiego (Kino „Podhale” w Połczynie-Zdroju, Kino „Mewa” w Złocieńcu, Kino „Drawa” w Drawsku Pomorskim, DK w Goleniowie).
Większość podmiotów, w których realizowany jest projekt KinoSzkoła należy do Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych oraz do Sieci Polskich Kin Cyfrowych.

Założenia programowe

Nadrzędnym celem projektu jest pomoc nauczycielom w szkolnej praktyce wychowawczej, stąd priorytetowy cykl „Filmowe drogowskazy”, adresowany jest głównie do wychowawców i pedagogów szkolnych. Tematy prelekcji oraz dobór filmów w tym cyklu powstały w oparciu o treści postaw programowych nauczania przedmiotów: etyka, edukacja społeczna, wiedza o społeczeństwie, wychowanie do życia w rodzinie, a także na podstawie autorskich projektów profilaktycznych.
„Cykl trójwymiarowy” jest uzupełnieniem zajęć języka polskiego oraz sztuki na poziomie szkoły podstawowej i gimnazjalnym. Celem zajęć jest poszerzenie wiedzy uczniów z zakresu terminologii filmoznawczej.
„KinoPrzedszkole” to propozycja dla najmłodszych widzów. Pomiędzy projekcjami polskich, krótkometrażowych filmów, odbywają się zabawy edukacyjne, profilujące odbiór filmu w założonym w temacie prelekcji kierunku.
„Warsztaty medialne dla uczniów” to zajęcia składające się z części teoretycznej i praktycznej. Ich celem jest wzrost kompetencji medialnych wśród uczniów.
Nauczycielom proponujemy „Szkolenie i warsztaty medialne”, dzięki którym poszerzą wiedzę z zakresu wykorzystywania mediów w praktyce wychowawczej.

Autorzy projektu

Autorką i kierownikiem programu „KinoSzkoła” jest Joanna Zabłocka-Skorek, filmoznawczyni, pedagog, certyfikowana trenerka PISF i CEO w zakresie edukacji filmowej, doktorantka Uniwersytetu Jagiellońskiego (temat dysertacji: „Aksjologiczne aspekty edukacji audiowizualnej w kontekście dominujących postaw odbiorczych uczniów polskich szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych).
Autorka przygotowuje cykle: profilaktyczno-społeczny „Filmowe drogowskazy”, trójwymiarowy, warsztaty medialne dla uczniów, warsztaty medialne i szkolenia dla nauczycieli.
Doboru filmów oraz prelekcji w ramach cyklu „KinoPrzedszkole” dokonał dr Marcin Skorek.
Cykl „Rekolekcje z filmem” przygotowany został przez filmoznawcę i dziennikarza radia katolickiego – Łukasza Turę.

Nagrody i rekomendacje:

  • Program objęty patronatem Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej,
  • Program rekomendowany przez Centralny Gabinet Edukacji Filmowej w Łodzi,
  • Program objęty patronatem Instytutu Nauk o Kulturze i Studiów Interdyscyplinarnych Uniwersytetu Śląskiego,
  • Program KinoSzkoła 2014/2015 otrzymał Certyfikat Filmoteki Narodowej dla programu edukacji filmowej,
  • Program dwukrotnie nominowany do nagród Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w kategorii edukacja młodego widza (za rok 2012 i 2013). Wyniki 7. edycji nagród PISF zostaną ogłoszone we wrześniu 2014 r. na Festiwalu Filmowym w Gdyni.
Program „KinoSzkoła” należy do „Koalicji dla Edukacji Filmowej”.
Informacje można uzyskać u koordynatora projektu:
Renata Kubajczyk, tel. 32 21 11 490 wew. 45.

This is a unique website which will require a more modern browser to work!

Please upgrade today!