Ilustracja zawsze jest związana z tekstem, nie mniej, trudno nie zgodzić się z tym, że żyje zarazem swoim własnym życiem – ilustracja Elżbiety Krygowskiej-Butlewskiej na pewno.
Właśnie oryginalne ilustracje Elżbiety Krygowskiej-Butlewskiej można było oglądać na rodzinnym wernisażu. A skoro wernisaż – to jedyna okazja by w tym samym czasie spotkać dzieło i jego autora, rozmawiać z nim o tym jak powstaje dzieło sztuki jakim jest ilustracja, skąd się biorą pomysły, czy łatwo ilustrować wiersze… Nie przypadkiem był to wernisaż rodzinny, warto dorosłym – nauczycielom, rodzicom – uświadamiać i przypominać rolę i wartość ilustracji. Bo przecież ilustracja jest obrazem, który uczy, rozwija, oddaje znaczenie słów, jest elementem wychowania estetycznego, sposobem (dostępnym dla każdego) obcowania dziecka ze sztuką. Ilustracja może być również początkiem zabawy, uczącej spostrzegawczości.

Po oficjalnej części przyszedł czas na kocie warsztaty – każdy stworzył Kociego Eleganta lub Kocią Damę. Trafiały się nawet kocie rodziny. I znowu okazało się, że uruchomiona wyobraźnia może wszystko.

Ci, co zechcieli spędzić ten wieczór z nami, mogli skosztować „słodkiego puchu szczęściarzy”, „księżycowego marzenia” a wszyscy dorośli poznali moc „magicznej kawy dodającej chęci”.
Nie zabrakło książek ilustrowanych przez naszego gościa – był więc czas na osobiste rozmowy i autografy.

Swoimi wrażeniami podzielili się również najmłodsi uczestnicy wernisażu:

„Ale było fajnie. Spotkałem ilustratorkę książki Wandy Chotomskiej „Miotła i ptak”. Wspólnie robiliśmy papierowe koty. Po spotkaniu kupiłem książkę „Ptasia Jaga” i mam w niej dedykację z autografem!”
Mikołaj,
ZSP1 Przecieszyn, klasa III

„21 października w Ośrodku Kultury odbyło się spotkanie – wernisaż Elżbiety Krygowskiej-Butlewskiej. Wernisaż to uroczyste otwarcie wystawy, któremu towarzyszą różne wydarzenia i poczęstunek. Ten wernisaż, był spotkaniem rodzinnym i odbyły się na nim kocie warsztaty plastyczne. Pani Elżbieta opowiedziała nam fajną historię o kocie – superbohaterze. Można było też kupić książki, które ilustrowała Pani Elżbieta i zdobyć Jej autograf. Było fajnie i miło spędziliśmy czas w towarzystwie Pani Elżbiety, która przyjechała do nas aż z Poznania”.
Natalia Z.,
ZSP1 Przecieszyn, klasa III

„Oglądaliśmy  wystawę prac, wybieraliśmy zakładki i jedliśmy smakołyki: słodki puch szczęściarzy, przysmak pożeraczy książek i księżycowe marzenia”.
Natalia M.,
ZSP1 Przecieszyn, klasa III

„W środę z moją klasą pojechaliśmy na spotkanie z ilustratorką książek. Na wernisażu pani Elżbieta Krygowska-Butlewska opowiadała nam o swojej pracy. Każdy mógł zakupić książkę z jej ilustracjami. Moja książka to „Wędrowały dwa wielbłądy”.
Julia K.,
ZSP1 Przecieszyn, klasa III

„Byłem z całą rodziną na wernisażu Pani Elżbiety Krygowskiej-Butlewskiej. Ona bardzo lubi koty i dlatego uczestnicy warsztatów tworzyli własnego kota z tektury, kolorowych kartek i sznurka. Była świetna zabawa zakończona wspólną fotografią naszych kotów”.
Patryk,
ZSP1 Przecieszyn, klasa III

„Byłem na wernisażu. Na warsztatach plastycznych zrobiłem DWA koty”.
Jakub,
ZSP1 Przecieszyn, klasa III

„Bardzo podobały mi się obrazy. Szukaliśmy różnych postaci na pracach Pani Elżbiety. Zaciekawił mnie Jej talent”.
Kaja,
ZSP1 Przecieszyn, klasa III