O marce samochodu Oświęcim Praga słyszeli raczej tylko najwięksi miłośnicy motoryzacji. Luksusowy pojazd, który przed wojną powstawał w Oświęcimiu, to był prawdziwy cud techniki, jeździli nim tacy artyści jak śpiewak i aktor Jan Kiepura, wybitny malarz Wojciech Kossak czy świetny przedwojenny rajdowiec Jan Ripper.

O książce i filmie na temat samochodu, opowiedzieli nam z pasją nasi wyjątkowi goście: Iwona Mejza (autorka komedii kryminalnych) oraz Tomasz Klimczak (dziennikarz radiowy i telewizyjny). Z ogromną przyjemnością wysłuchaliśmy historii powstania książki, a także smaczki związane z nagrywaniem filmu, w którym w role wcielili się amatorzy, mieszkańcy Oświęcimia i okolic – gorąco zachęcamy do sięgnięcia po książkę (dostępna w naszych bibliotekach oraz w Legimi), a także do obejrzenia filmu.

Natomiast na multimedialnej wystawie w XIX-wiecznym, oświęcimskim ratuszu (który jest filią Muzeum Zamek), można wsiąść do oryginalnego pojazdu z 1936 r. (model Oświęcim Praga Baby) i wybrać się w podróż po ulicach Oświęcimia sprzed ponad 80 lat!

Na naszym spotkaniu nie mogło zabraknąć przysmaków, było bankietowo i bardzo słodko za sprawą waflowych torcików, których nazwa wywodzi się od nazwiska wiedeńskiego cukiernika Oskara Pischingera.

Na koniec rozmowy w kuluarach i autografy.