Poniedziałkowa wyprawa… ze Stiną i jej magicznym pudełkiem

Ostatnie wakacyjne spotkanie za nami – początek roku szkolnego tuż tuż ale my jeszcze zdążyliśmy pobawić się z książkowymi bohaterami. Wspólnie ze Stiną, główną bohaterką książki „Lato Stiny”, zobaczyliśmy jak wygląda sztorm na morzu, poznaliśmy najdziwniejsze morskie zwierzęta a także stworzyliśmy piękne rafy koralowe do których przywędrowały butelkowe żółwie. Na koniec wzorem Stiny, każdy uczestnik zdobył pudełko na skarby, które pięknie ozdobił. Zapraszamy na kolejne spotkania w bibliotece – we wrześniu zaczynamy cykl „Muminkowe ABC wszystko o nich wiedzieć chcę” a już niedługo wyjątkowa rodzinna zabawa pod hasłem „Wyspaceruj szczęście” – szczegóły wkrótce 🙂

 

Poniedziałkowa wyprawa z Nelly Rapp do Upiornej Akademii

Kolejna wakacyjna wyprawa za nami! Tym razem Nelly Rapp, bohaterka książek M. Widmarka zabrała uczestników do Upiornej Akademii. Aby zostać specjalnym Agentem zwalczającym duchy i upiory trzeba było wykonać szereg zadań. Wszyscy świetnie się spisali 🙂 Dzielnie bawili się w trzęsienie ziemi, tworzyli portrety Białych Dam, wycinali trolle do teatrzyku cieni, nawet przeszli test odwagi. A wszystkich, którzy chcieliby poznać przygody upiornej agentki Nelly Rapp zapraszamy po książki do biblioteki!

 

Poniedziałkowa wyprawa do… rysunkowego świata Łukasza Zabdyra

Tym razem na wyprawę zabrał nas grafik, ilustrator i autor komiksów – Łukasz Zabdyr. Udowodnił nam, że w krótkim czasie każdy z nas może nauczyć się pięknie rysować! Wystarczy poznać odpowiednie techniki i kilka sztuczek :)) Pierwsza literka alfabetu pozwoliła dzieciom narysować aniołka. „B” utworzyło wesołego bałwanka, biedroneczkę Zosi, zabawnego baranka i groźną krowę. Wesoła zabawa z literami pozwoliła na rysunek ptaszka, węża, żyrafy, pieska, misia. Koło, trójkąt i owal – to rysunki myszek.
Fragmenty prac poniedziałkowej wyprawy można obejrzeć w bibliotece.

 

Poniedziałkowa wyprawa do… Solilandii

Skąd się wzięła sól w Polsce? Co wspólnego ma smok wawelski z solizaurami? Kim tak naprawdę jest Skarbnik? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań poznaliśmy w trakcie poniedziałkowej wyprawy do magicznej, podziemnej krainy Solilandii. Poznaliśmy (niektórzy również skosztowali) różne rodzaje soli m. in. różową sól himalajską oraz pachnącą zieloną do kąpieli. Po obejrzeniu prezentacji dzieci rozwiązały quiz o Solilandii, za który otrzymały dyplomy Znawcy Wielickiej Krainy. Dzieci mogły puścić wodze fantazji i stworzyć dowolny rysunek z fantastycznych rosnących farb oraz wysypując obrazek kilkoma rodzajami soli. Za tydzień kolejna wyprawa, tym razem zapraszamy na warsztaty z ilustratorem Łukaszem Zabdyrem.

 

Poniedziałkowa wyprawa… do lasu

Tajemniczy las był miejscem, które odwiedziliśmy podczas naszej kolejnej poniedziałkowej wyprawy. Dzięki prezentacji multimedialnej dowiedzieliśmy się czym jest to miejsce i jakie zwierzęta go zamieszkują. Mogliśmy obejrzeć również dary lasu, m. in. szyszki, żołędzie, mech. Próbowaliśmy odgadnąć z jakiego drzewa pochodzą zebrane liście. Następnie wykorzystaliśmy je do wykonania pracy plastycznej metodą frotażu. Przy użyciu kilku elementów stworzyliśmy urocze sowy – mieszkanki puszczy. Pozostały czas zajęć wypełniły nam zabawy ruchowe m. in. gra w kolory, “stary niedźwiedź mocno śpi” oraz wyścigi leśne.

 

Poniedziałkowa wyprawa… do krainy zmysłów

Kolejny wakacyjny poniedziałek przeniósł nas do niesamowitego świata zmysłów. W trakcie prezentacji poznaliśmy jak działają zmysły, mogliśmy sprawdzić nasz słuch, węch i smak. Obejrzeliśmy niezwykłe iluzje optyczne, następnie wykonaliśmy rysunek swojej dłoni w 3D. Każdy przeszedł bosą stopą po ścieżce sensorycznej. Główną atrakcją zajęć było wykonanie ciekawych mas plastycznych m. in. slimie, piankoliny, ryżoliny oraz naturalnego piasku kinetycznego.

 

Poniedziałkowa wyprawa… Małych Badaczy do krainy herbaty

Po wakacyjnym poniedziałku w Bibliotece Głównej herbata nie ma już dla nas tajemnic. Mali Badacze wzięli pod lupę różne rodzaje herbat: zieloną, czerwoną, czarną, a nawet białą kwitnącą. Przy pomocy akcesoriów z kuferka badacza uczestnicy dokonywali pomiarów – ważyli, mierzyli, a także oglądali, porównywali i opisywali poznane herbaty. Kilka osób zamieniło się w aktorów i w ten nietypowy sposób uczestnicy poznali legendę o początkach picia herbaty oraz japońską ceremonię parzenia tego napoju. Podczas degustacji biała herbata okazała się najsmaczniejsza, zielona najbardziej gorzka, a czerwona naprawdę była czerwona. Na zakończenie dzieci bawiły się próbując zaparzyć herbatę przy pomocy balonika i suszarki 🙂

 

 

Poniedziałkowa wyprawa… z Czartem, Basterem i całą zwierzakową ekipą czyli spotkanie autorskie z Barbarą Gawryluk

Poniedziałkowa wyprawa w Bibliotece Głównej tym razem odbyła się do świata zwierzakowych bohaterów Barbary Gawryluk! Pani Basia – autorka książek, dziennikarka, tłumaczka – często odwiedza naszą bibliotekę i kolejny już raz przekonaliśmy się, jak działa jej magiczny, radiowy głos i jak potrafi zainteresować przygodami swojej zwierzakowej ekipy. Dowiedzieliśmy się, gdzie można spotkać świstaka, poznaliśmy historię psa Baltica, razem z Natalką byliśmy w szwedzkiej szkole – a ze szwedzkich zwyczajów najbardziej spodobał się brak zadań domowych. Było też o pracy dziennikarza i tłumacza, nauczyliśmy się kilku podstawowych szwedzkich słów. I oczywiście autografy! Dzieci tak bardzo chciały poznać zakończenia historii opowiadanych przez autorkę, że wracały do domu obładowane kupionymi i wypożyczonymi książkami 🙂

Poniedziałkowa wyprawa… do świata wesołych nutek

Wesołe nutki i muzyczne zabawy były tematem naszego pierwszego, wakacyjnego spotkania z cyklu „Poniedziałkowe wyprawy…”. Tajemniczy list od właściciela dużego sklepu muzycznego, Tadzia Skrzypka wprowadził dzieci w świat wesołych nutek. Muzyczny berek dodał ruchu. Bajka z miasta dźwięków i tańczące wstążki szerokiego uśmiechu. Niespodzianką były muzyczne zagadki ukryte w małych pudełeczkach. Każdy z nas zagrał na instrumentach muzycznych prezentowanych na zajęciach. Grzechotki i kastaniety wykonane własnoręcznie na poniedziałkowych zajęciach na zakończenie spotkania pięknie nam zagrały 🙂
Kolejne spotkanie już w poniedziałek 8 lipca a wtedy… wyjątkowy gość! Autorka licznych powieści dla dzieci i młodzieży p. Barbara Gawryluk. Będzie można zakupić piękne książeczki wraz z dedykacją.