Czy wręczając komuś bukiet zastanawiamy się nad znaczeniem kwiatów? W kwiaciarni wybieramy raczej te, które się nam podobają. Czy kwiaty mówią? Na to pytanie znaleźliśmy odpowiedź podczas ostatniej wakacyjnej wyprawy tym razem do świata papierowych fantazji.
Dowiedzieliśmy się, że dawniej za pomocą konkretnych roślin można było wyrazić uczucia. Ważny był też kolor kwiatów, a nawet stopień rozwinięcia pąków. Dziś każdy wie, że czerwone róże są oznaką miłości i…. , że kwiaty wręczamy zawsze pąkami do góry.
Podczas tej wyprawy wykazaliśmy się niezwykłą zręcznością, cierpliwością i kreatywnością. Poradziliśmy sobie z owinięciem drucika zieloną bibułą. W ten sposób powstała łodyga kwiatu, do której przymocowaliśmy płatki róży. Płatki róży to bibułowe serduszka, które wcześniej specjalnie przygotowaliśmy. Każdy z nas wykonał przepiękną różę. Warto było popracować!
Przed nami było jeszcze jedno wyzwanie. Najwytrwalsi przystąpili do wykonania astra. Zaczęliśmy od skręcania palcami naciętych prążków z paska bibuły. Udało się! Dalej poszło szybciej. Aster budził zachwyt, warto było się potrudzić!
Na wyprawie powstały piękne róże i astry. Może tymi kwiatami zostaną obdarowane nasze mamy lub inne bliskie sercu osoby?

 

Za nami kolejna wakacyjna wyprawa. Tym razem gościliśmy w świecie gier planszowych, które fascynowały człowieka od zawsze. Dowiedzieliśmy się, że kostka sześcienna, którą używaliśmy w czasie rozgrywek, pojawiła się w starożytnym Egipcie, a kiedyś w grach używano kości, muszli i patyczków.
Było wiele gier, w czasie rozgrywek towarzyszyły nam emocje. Najchętniej graliśmy w „Warcaby”, „Chińczyka”,”Memory”. Cieszyliśmy się z wygranych partii, porażki nie zniechęcały nas przed kolejnymi rozgrywkami. Raz się wygrywa, a raz przegrywa.
Przekonaliśmy się też, że grę planszową może zrobić każdy z nas. W czasie tej wyprawy uczestnicy wykonali planszę „Chińczyka”, za pionki mogą nam posłużyć guziki, a kostkę też łatwo zrobić. Niektórzy uczestnicy wykazali się wielką kreatywnością i zaproponowali swoje wersje gier. Brawo!
Przed nami ostatnia już wakacyjna wyprawa, do udziału w której zapraszamy.

A może zagrać w grę planszową z rodzeństwem, z rodzicami, z dziadkami?

 

W tym tygodniu rozpoczęliśmy nieco dłuższą wyprawę – wyruszyliśmy w świat z książkowymi rozrabiakami. Pierwszego dnia poznaliśmy Flavię de Luce – dziewczynkę zafascynowaną chemią i morderczymi zagadkami 🙂 W ślad za nią postanowiliśmy więc pójść tropem zagadek i buszując po całym ośrodku kultury odnaleźć kopertę, która kryła element czekających nas eksperymentów – „magnetycznych eksperymentów” 🙂 Magnesowaliśmy wszystko wokół nas, odkrywaliśmy co się łatwo przyciąga, co trudniej, jak magnesy reagują w wodzie. Zrobiliśmy też wyjątkowe tory przeszkód dla gąsienicy Gryzeldy 🙂 Na kolejną wyprawę zapraszamy wyjątkowo już jutro, w środę – jak zwykle o 10:00 🙂

 

Tym razem wyruszyliśmy z Bolkiem i Lolkiem do krainy baśni i bajek. Czekały nas trudne zadania, ponieważ Bolek i Lolek, dwa łobuziaki, wszystko w bajkach pomieszali tak, że bohaterowie nie mogli trafić do swoich bajek. Dzieci odgadywały tytuły bajek z fragmentu obrazka, z podanych charakterystycznych przedmiotów, układały bajkowe puzzle. Każdy mógł wcielić się w Kopciuszka, oddzielając groch od ryżu. Powstały ciekawe plakaty z Bolkiem i Lolkiem. Rozegraliśmy zawody – wyścigi żółwi i balonowy tenis, które przyniosły dużo emocji i śmiechu. Były też rzuty gazetowymi kulkami do celu i zabawa z piłką. Na kolejne zajęcia zapraszamy za tydzień.

 

„Poniedziałkowa wyprawa nad morze…. czyli marynarze są wśród nas”

Tym razem byliśmy marynarzami. Wspólnie zbudowaliśmy statek oraz odczytaliśmy zaszyfrowany przez kapitana list w butelce. Przed wyruszeniem w morze zostaliśmy „wilkami morskimi”. Na koniec zabawy – po silnym sztormie – dopłynęliśmy do nieznanej wyspy Huka-Puka, gdzie poznaliśmy tubylców. W poszukiwaniach nieznanych terenów pomogła nam lornetka, wykonana przez nas w czasie rejsu. Ponadto podróż upłynęła nam na nauce żeglarskich węzłów, origami oraz malarstwie 🙂

 

 

 

Świat odkryć i wynalazków był tematem kolejnej poniedziałkowej zabawy w bibliotece. Wyprawa w świat nauki i techniki pozwoliła nam w skrócie poznać wynalazki codziennego życia, takie jak: rower, zamek do drzwi, samolot, mop. Każdy z nas był konstruktorem „zapałczanego telefonu” oraz „superowego zegarka”. W zabawach ruchowych pomagała nam piłka oraz miotła, która tańczyła razem z nami. Kolejna wyprawa już za tydzień. Zapraszamy 🙂

 

Kolejna biblioteczna wyprawa odbyła się do słonecznej Italii. Poznaliśmy historię pizzy margherity, dowiedzieliśmy się dlaczego cały świat mówi Italia a my Włochy, oglądaliśmy obrazy słynnego włoskiego malarza Giuseppe Arcimboldo. Powstała nawet galeria „owocowych” obrazów. Odważni mogli przetestować Usta Prawdy – okazało się, że wszyscy są prawdomówni i nikt nie stracił ręki 🙂 Chcąc przybliżyć włoskie zabytki, stworzyliśmy fontannę di Trevi, Koloseum, krzywą wieżę w Pizie, Wenecję z gondolami i tramwajem wodnym. Doszło również do „erupcji” wulkanu Wezuwiusz. Na kolejną wyprawę zapraszamy w poniedziałek!

„Poniedziałkowa wyprawa do bibliotecznego laboratorium”

Czy w bibliotece można robić eksperymenty? Oczywiście! Przekonali się o tym uczestnicy „Poniedziałkowej wyprawy do bibliotecznego laboratorium”. Mówiliśmy o złudzeniach optycznych, oglądaliśmy obrazy z ukrytymi postaciami, a nawet bawiliśmy się w magików. Da się pokroić banana bez rozcinania skórki? Da się 🙂 Nauczyliśmy się jak unieść kartę przy pomocy siły woli 😉 Albo drobnego triku… Dużo radości sprawiła zabawa z rozszerzoną rzeczywistością i „ożywianie” malowanek przy pomocy tabletu. Eksperymenty też były – okazało się, że powietrze choć go nie widać, potrafi „wciągnąć” balonik do szklanki. A sterowanie balonikiem przy pomocy suszarki wcale nie jest łatwe. Na kolejną wyprawę zapraszamy już w najbliższy poniedziałek!

 

„Podróż do Francji, czyli moda na przestrzeni wieków”, rozpoczęła wakacyjny sezon na „Poniedziałkowe wyprawy” w Bibliotece Głównej. Poznaliśmy Francję, a w szczególności Paryż, czyli miasto gdzie tworzą najwięksi projektanci mody. Nasze zabawy toczyły się wokół nitki, guzików, wełny i sznurków. Był też rzut kapeluszem. Pierwszą część spotkania zakończyły dobre rady, czyli co i jak ubrać. Piękne bransoletki, korale i naszyjniki stały się dziełem naszej wyobraźni. Na koniec zabawy wszyscy wcieliliśmy się w rolę projektantów mody i wykonaliśmy projekty ubrań dla całej rodziny.
Zapraszamy na kolejne ”Poniedziałkowe wyprawy do…”.