Świat odkryć i wynalazków był tematem kolejnej poniedziałkowej zabawy w bibliotece. Wyprawa w świat nauki i techniki pozwoliła nam w skrócie poznać wynalazki codziennego życia, takie jak: rower, zamek do drzwi, samolot, mop. Każdy z nas był konstruktorem „zapałczanego telefonu” oraz „superowego zegarka”. W zabawach ruchowych pomagała nam piłka oraz miotła, która tańczyła razem z nami. Kolejna wyprawa już za tydzień. Zapraszamy 🙂

 

Kolejna biblioteczna wyprawa odbyła się do słonecznej Italii. Poznaliśmy historię pizzy margherity, dowiedzieliśmy się dlaczego cały świat mówi Italia a my Włochy, oglądaliśmy obrazy słynnego włoskiego malarza Giuseppe Arcimboldo. Powstała nawet galeria „owocowych” obrazów. Odważni mogli przetestować Usta Prawdy – okazało się, że wszyscy są prawdomówni i nikt nie stracił ręki 🙂 Chcąc przybliżyć włoskie zabytki, stworzyliśmy fontannę di Trevi, Koloseum, krzywą wieżę w Pizie, Wenecję z gondolami i tramwajem wodnym. Doszło również do „erupcji” wulkanu Wezuwiusz. Na kolejną wyprawę zapraszamy w poniedziałek!

„Poniedziałkowa wyprawa do bibliotecznego laboratorium”

Czy w bibliotece można robić eksperymenty? Oczywiście! Przekonali się o tym uczestnicy „Poniedziałkowej wyprawy do bibliotecznego laboratorium”. Mówiliśmy o złudzeniach optycznych, oglądaliśmy obrazy z ukrytymi postaciami, a nawet bawiliśmy się w magików. Da się pokroić banana bez rozcinania skórki? Da się 🙂 Nauczyliśmy się jak unieść kartę przy pomocy siły woli 😉 Albo drobnego triku… Dużo radości sprawiła zabawa z rozszerzoną rzeczywistością i „ożywianie” malowanek przy pomocy tabletu. Eksperymenty też były – okazało się, że powietrze choć go nie widać, potrafi „wciągnąć” balonik do szklanki. A sterowanie balonikiem przy pomocy suszarki wcale nie jest łatwe. Na kolejną wyprawę zapraszamy już w najbliższy poniedziałek!

 

„Podróż do Francji, czyli moda na przestrzeni wieków”, rozpoczęła wakacyjny sezon na „Poniedziałkowe wyprawy” w Bibliotece Głównej. Poznaliśmy Francję, a w szczególności Paryż, czyli miasto gdzie tworzą najwięksi projektanci mody. Nasze zabawy toczyły się wokół nitki, guzików, wełny i sznurków. Był też rzut kapeluszem. Pierwszą część spotkania zakończyły dobre rady, czyli co i jak ubrać. Piękne bransoletki, korale i naszyjniki stały się dziełem naszej wyobraźni. Na koniec zabawy wszyscy wcieliliśmy się w rolę projektantów mody i wykonaliśmy projekty ubrań dla całej rodziny.
Zapraszamy na kolejne ”Poniedziałkowe wyprawy do…”.