Podczas ostatniej już „Poniedziałkowej wyprawy” zamieniliśmy pobliski park w Ćwierćland – krainę podzieloną na cztery części. W każdej dominuje inny kolor: zielony, pomarańczowy, żółty i niebieski. Uczestnicy wyprawy zaprojektowali swoje państwa, wykonali godło, a nawet przygotowali hasła reklamujące ich krainę. Żeby móc sobie wyobrazić przeciętnego mieszkańca każdej z krain, powstały stroje – oczywiście w odpowiednich kolorach. Mieszkańcy tych krain muszą również jeść, dlatego opracowano bardzo bogate, ale jednokolorowe menu. Życie w Ćwierćlandzie zmieniło pojawienie się różnokolorowej róży, która uświadomiła mieszkańcom, że wspólne życie może być weselsze i bogatsze w kolory. Dzieciaki zaczęły się przytulać, niszczyć granice swoich krajów. Zapanowała wielka radość 🙂
W pogodnych nastrojach zdemontowaliśmy parkowy Ćwierćland i wróciliśmy do biblioteki.

 

Pogoda nie zawiodła, mogliśmy wyjść na świeże powietrze do parku. Niektóre gry i zabawy dobrze znaliśmy, ale inne były dla nas nowością – np. ciupy – czyli gra 5 kamieniami. Chodniki w parku zostały pokryte szablonami do wspólnych zabaw – w klasy, w kapsle, w wyścigi. Próbowaliśmy swoich sił w grze w zośkę, która jak się okazało wcale nie jest łatwa. Prościej jest żonglować piłeczkami niż odbijać je stopą. Nie mogło też zabraknąć skakanki i gumy. Na koniec ozdobiliśmy parkowe alejki rysunkami.

 

Kolejna wyprawa za nami. Upłynęła na ciężkiej pracy, bo Mali Badacze wytrwale pracują eksplorując świat. Dziś na warsztat poszło mydło. Dość sprawnie zweryfikowaliśmy posiadane informacje oraz postawiliśmy pewne pytania badawcze, na które koniecznie trzeba było znaleźć odpowiedź. Pomogły w tym rozmaite doświadczenia oraz kreatywność uczestników. Przeprowadzone badania pozwoliły wysunąć pewne wnioski, a ciekawość została częściowo zaspokojona.

Następna wyprawa już w poniedziałek. Zapraszamy !

 

„Poniedziałkowa wyprawa z zapachem”

Kolejna poniedziałkowa wyprawa za nami. Ta była mocno aromatyczna. Najpierw pachniało wakacjami, latem i słońcem. Potem wspólną zabawą. Następnie pojawił się temat mydła, oczywiście też pachnącego. Żeby pokazać jak brud reaguje na mydło, przeprowadziliśmy pewien eksperyment, po którym pachniało pieprzem. A na koniec biblioteką zawładnęły aromaty waniliowe, pomarańczowe, cytrynowe i jeszcze kilka innych. Robiliśmy własne mydełka. Oczywiście pachnące.

Kolejna wyprawa już w poniedziałek. Serdecznie zapraszamy 🙂

„Poniedziałkowa wyprawa na tajemniczą wyspę”

Ciekawe, że wszystkim uczestnikom zajęć tajemnicza wyspa kojarzy się z plażą… i obowiązkowo musi być na niej wulkan (najlepiej – dymiący). Nie może zabraknąć palm kokosowych, a jeśli chodzi o mieszkańców – to znaleźć tam można bardzo tajemnicze postacie.

„Poniedziałkowa wyprawa do krainy gier planszowych”

Gier było wiele – chyba wszystkim dzieciom znany chińczyk, warcaby, kości, pchełki, grzybobranie, skaczące małpki i wiele innych, ale największym powodzeniem cieszył się królik. Jego zadanie polegało na łapaniu marchewek. Trzeba się było wykazać refleksem.

 

„Poniedziałkowa wyprawa po szczęście”

Czas wakacji, to czas rozmaitych wypraw. Również tych bibliotecznych, poniedziałkowych. Pierwsza – po szczęście, już za nami. Gdzie można znaleźć szczęście?? Wszędzie. Blisko. Daleko. W uśmiechu, w gotowaniu, w grze w piłkę, w zabawie. Brat też jest szczęściem, bo nie każdy może go mieć.  Szczęście można również dawać innym, a ono zawsze wraca. Dlatego dołączyliśmy do ogólnopolskiej akcji Marzycielska Poczta, która polega na wysyłaniu tradycyjnych listów i kartek do ciężko chorych dzieci. W bardzo krótkim czasie powstały piękne i wyjątkowe kartki pocztowe oraz listy pełne sympatii i ciepłych słów. Przesyłki zostały oczywiście nadane. Teraz czekamy na odpowiedzi.
Kolejna wyprawa już w najbliższy poniedziałek. Zapraszamy 🙂