Zadzwoń do nas 032 211 14 90 lub napisz e-maila sekretariat@ok.brzeszcze.pl

Wydarzenia archiwalne

Świat na wyciągnięcie ręki

Biblioteka Publiczna Ośrodka Kultury zrealizowała kolejny projekt – tym razem bardzo kobiecy, finansowany ze środków programu Pracownie Orange. Odbyły się dwa cykle spotkań.

Pierwszym z nich był „Myszką przez świat, czyli rozpracuj podróż od A do Z” – czyli jak dzięki Internetowi przygotować wycieczkę marzeń. Wrażenie zrobiły wirtualne spacery przy pomocy StreetView – miłośniczka A. Christie mogła w końcu „przespacerować się” po Muzeum Sherlocka Holmesa w Londynie na Baker Street 221B! Podobało się planowanie zwiedzania – szukanie zabytków i muzeów, informacji o tradycyjnych potrawach (jedna z pań podjęła się samodzielnego przygotowania hiszpańskiej paelli), sprawdzanie cen itp. Jak to bywa podczas wyjazdu zagranicznego, przydał się również Tłumacz online, z którego można korzystać przy pomocy komputera albo smartfona. Wszystkie podróżniczki wiedzą już jak po hiszpańsku i angielsku powiedzieć „dzień dobry” albo „poproszę kawę z mlekiem”. Z takim podręcznym pomocnikiem żadna wyprawa nie jest już straszna!

Drugim cyklem były „Piątkowe spotkania przed północą” – wyjątkowa możliwość poznania pisarek, które opowiadały o swoich wrażeniach z pobytu w danym kraju, prezentując zdjęcia, krótkie filmiki oraz wirtualne wycieczki. Każdemu spotkaniu towarzyszyły tradycyjne dla danego miejsca przysmaki.

I tak Marzena Filipczak zabrała nas w niezwykłą podróż „Między światami”, a tam czekały na nas uzbeckie wesela, kirgiski kumys, osetyjskie służby specjalne, turkmeńscy przemytnicy, moda na sposób irański i przede wszystkim ta niespotykana gościnność. Nie zabrakło również gruzińskich przysmaków.

Z kolei Barbara Gawryluk o Szwecji opowiadała tak, że każda z uczestniczek miała ochotę poznać ten kraj osobiście – oczywiście latem. Nie zabrakło ciekawostek o kuchni, szwedzkiej edukacji, sposobach spędzania wolnego czasu i o byciu kobietą w Szwecji. Zaskoczyła nas informacja, że ponad 90% Szwedów czyta książki i prawie każdy jest użytkownikiem biblioteki! Nie zabrakło nawet konkursu – najciekawsze pytanie dotyczące Szwecji zostało nagrodzone wyjątkową książką, przetłumaczoną oczywiście z języka szwedzkiego przez naszego gościa.

Ostatnim gościem była Aida Amer (pół-Polka, pół-Arabka), Autorka, która z obu kultur czerpie inspirację do pracy. Razem z nią odbyliśmy sentymentalną podróż do kraju gai pomarańczowych i drzew oliwnych, czyli ojczyzny jej ojca. Kuchnię tych rejonów reprezentowała Sałatka Tabbula. Nie zabrakło oczywiście pytań – jak to się stało, że ojciec znalazł się w Polsce? Jak wyglądało dzieciństwo spędzone w Kuwejcie? Jak nastolatka odebrała przeprowadzkę z Kuwejtu do Polski i wiele innych. Spotkanie skończyło się przed północą o 22.30. Każda z uczestniczek wyszła z wyjątkową zakładką do książki (to już tradycja tych spotkań).

A efekt tych spotkań (poza ogromny apetytem na podróże) można zobaczyć pod linkiem

To niezwykły, bardzo osobisty „Zachętnik do podróży niezbyt dużych” przygotowany przez uczestniczki projektu.
Nasz projekt nie zakończył się. Spotykamy się z kolejnymi pisarkami/podróżniczkami na „Piątkowych spotkaniach przed północą”, a na warsztatach komputerowych uczestniczki dalej podróżują wirtualnie.
Więcej o naszym projekcie – na facebooku Biblioteki Publicznej Ośrodka Kultury w Brzeszczach

This is a unique website which will require a more modern browser to work!

Please upgrade today!