Młodzież ze szkół podstawowych naszej gminy, miała okazję uczestniczyć w wyjątkowym spotkaniu w ramach projektu realizowanego przez Stowarzyszenie Auschwitz Memento, pn. „Przeciw złu Auschwitz – Kolbe, Pilecki, Kołodziej”.
Spotkanie rozpoczęła znakomita prelekcja Pana Bogdana Wasztyla, który przybliżył losy Polaków, pierwszych ofiar KL Auschwitz-Birkenau, a zwłaszcza Maksymiliana Kolbe (80. rocznica jego męczeńskiej śmierci), Witolda Pileckiego (120. rocznica urodzin) i Mariana Kołodzieja (100. rocznica urodzin).
Poznaliśmy postać Edwarda Padkowskiego, żołnierza Narodowej Organizacji Wojskowej i AK, uciekiniera z Auschwitz i aresztu UB. Dokument „Lustro” doskonale podsumowuje nasz gość, Pan Bogdan Wasztyl:
„To opowieść o bohaterstwie, ale też o wierności zasadom, niezmienności przekonań i wartości w zmieniającym się świecie. Edward Padkowski nigdy nie wyrzekł się ich dla kariery czy pieniędzy. Nie doszedł do majątku, ale ze spokojem mógł spojrzeć w lustro”.
Zachęcamy do śledzenia strony Stowarzyszenia Auschwitz Memento: https://auschwitzmemento.pl/
a także do obejrzenia wystawy “Klisze pamięci. Labirynty Mariana Kołodzieja”. Ekspozycję można zobaczyć w dolnej kondygnacji kościoła Matki Bożej Niepokalanej w Harmężach koło Oświęcimia, szczegóły na stronie:
Dziękujemy za udział nauczycielom i uczniom szkół:
Szkoła Podstawowa nr 1 w Brzeszczach
Szkoła Podstawowa nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Brzeszczach
Szkoła Podstawowa im K. I. Gałczyńskiego w Jawiszowicach
Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 1 im. Wandy Chotomskiej w Przecieszynie