26 listopada w sali widowiskowej OK podczas PRZEGLĄDU FILMÓW GÓRSKICH I PODRÓŻNICZYCH BRZESZCZE 2021 gościliśmy znanych globtroterów, którzy podzielili się z nami opowieściami ze swych wędrówek, wypraw, wspinaczek, przygód górskich i nie tylko…

Jako pierwsza zaprezentowała opowieść w slajdach Z BESKIDU WYSPOWEGO W ALPY – 2650 KM SZLAKIEM VIA ALPINA RED TRAIL – Dorota Szparaga, pasjonatka górskich szlaków długodystansowych, autorka bloga Szparaga we własnym sosie.  POZNAJ SWOJĄ KOLUMBIĘ to kolejny wyświetlany film autorstwa Magdaleny Lechowskiej, wokalistki wychowanej w Kolumbii. Jedyny w swoim rodzaju materiał łączył historię i przepiękne malownicze widoki, obrazując koloryt codziennego życia oraz niezwykłe bogactwo stylów muzycznych tego egzotycznego kraju. Po emisji filmu i spotkaniu Magdalena zaprosiła na degustację nietypowych przekąsek z Kolumbii – słodyczy z guayaby oraz możliwość nabycia egzotycznych jadalnych mrówek dupiastych.
Ikona polskiego i światowego himalaizmu, wspinacz, alpinista, taternik, piąty człowiek na świecie, który zdobył Koronę Himalajów, 14- ośmiotysięcznych szczytów Ziemi,  laureat Złotego Czekana – Krzysztof Wielicki był kolejnym gościem naszego przeglądu. Wyświetlono film MÓJ WYBÓR, a po nim Pan Krzysztof opowiadał o swojej książce pod tym samym tytułem, pierwszej tak szczegółowo przedstawiającej górski dorobek tego wybitnego polskiego himalaisty. W tomie drugim Wielicki ze opowiada o swoich największych solowych wspinaczkach – na Dhaulagiri i Shisha Pangme, oraz samotnym wejściu na mityczną Nanga Parbat. Barwnie opisuje kolejne potyczki z „górą gór” – K2, zakończone wejściem na ten szczyt w 1996 roku. Relacjonuje wyprawy quasi-komercyjne, jak i ambitne ekspedycje zimowe, którymi kierował. Po raz pierwszy odsłania nieznane szczegóły zdobywczej, ale zakończonej wielką tragedią zimowej wyprawy na Broad Peak w 2013 roku. Nie zabrakło też wątków prywatnych, dotyczących działalności biznesowej oraz prezentujących filozofie życia i światopogląd bohatera.
Grzegorz Kuśpiel, podróżnik, grotołaz, zdobywca jaskiń Madagaskaru,kustosz Działu Etnograficznego w Muzeum Miejskim Sztygarka w Dąbrowie Górniczej zaprezentował film WYPRAWA NA MADAGASKAR, następnie mogliśmy obejrzeć MANGYSTAU- film grupy EXPLOROmania obrazujący wyprawę do Kazachstanu na wyżyny półwyspu Mangystau nad Morzem Kaspijskim. Celem tego wyjazdu było dotarcie do trzech jaskiń położonych w pobliżu granicy z Turkmenistanem oraz ogólne poznanie atrakcji tego regionu. Zwieńczeniem tego podróżniczego, arcyciekawego spotkania był drugi film  grupy EXPLOROmania – MACEDONIA I ALBANIA 2021, który przedstawiał wyprawę w przepiękne zakątki Macedonii i Albanii, działania jaskiniowe w Parku Narodowym „MAVROVO” oraz w rejonie Doliny VALBONE.