Gościem lutego piątkowego spotkania był Jarosław Rybak, publicysta militarny, pierwszy dziennikarz, któremu odznaki honorowe przyznały najlepsze polskie oddziały specjalne: GROM i Jednostka Wojskowa Komandosów z Lublińca. Towarzyszył żołnierzom w koszarach, na poligonach i misjach w wielu dotkniętych wojną miejscach i między innymi o tym było nasze spotkanie. Kosowo, Bośnia, Macedonia, Irak, Afganistan, Liban, Kongo… To nie była łatwa opowieść o przyrodzie i ludziach w dalekich krajach. To była opowieść o tym, że nigdy nie ma łatwych odpowiedzi i prostych rozwiązań, a z wojny wszyscy wychodzą okaleczeni. Jednak ta opowieść pozwoliła nam też lepiej zrozumieć ludzi, ich kulturę i obyczaje, które czasami ciężko nam zaakceptować, a różnice są tak wielkie, że międzykulturowość nie zawsze się udaje.
Ważnym punktem spotkania był temat medyczny. Historie walki o życie pokazane z dwóch perspektyw: rannego żołnierza i ratujących go medyków. Zobaczyliśmy jak wygląda procedura medevac, czyli działania ratunkowe, transport rannych z pola walki lub miejsca katastrofy przez personel medyczny do obiektów medycznych (np. szpitala polowego).
Wiele ciekawych informacji plus niezwykły dar opowiadania naszego gościa sprawił, że spotkanie skończyliśmy po 23:00… Dziękujemy za ten wyjątkowy wieczór!