Tym razem w miłośnicy Teatralnych Poniedziałków mogli spędzić niezapomniany wieczór w towarzystwie aktorów krakowskiego Teatru KTO.

„Atrament dla leworęcznych” autorstwa i w reżyserii Krzysztofa Niedźwiedzkiego* zadowoli gusta najbardziej wybrednych amatorów komedii absurdu. Czterech Ktosiów Znikąd (Jacek Buczyński, Norbert Burkowski, Paweł Rybak, Maciej Słota), za pomocą słów jedynie, wyczarowuje odrealnioną, a jednocześnie do granic autentyczną rzeczywistość. Przed oczyma rozbawionych widzów jak w kalejdoskopie zmieniają się przestrzenie, tradycyjnie pojmowane jako „miejsca akcji” – rozmowa w sklepie odzieżowym na temat zepsutego kapelusza przechodzi w dialog o zawartości zupy między kelnerem i klientem, monolog sadystycznego dentysty, czy też profesjonalny (inaczej) pokaz przyrządzania potrawy na przyjęcie (czyt.: HERBATY). W każdym innym przypadku tak różnorodna mieszanka mogłaby okazać się zabójcza dla percepcji audytorium, jednak nić humoru sytuacyjnego zręcznie prowadzi widza przez oryginalne wolty akcji, a nawet samej fabuły, aż do szczęśliwego finału.

Należy również dodać, że spektakl otrzymał Grand Prix Off Talia na XII Ogólnopolskim Festiwalu Komedii TALIA 2008 w Tarnowie.

*Krzysztof Niedźwiedzki – w 1996 roku założył istniejącą do dzisiaj grupę kabaretową Formacja Chatelet. Jest autorem tekstów i reżyserem dwóch pierwszych programów tej grupy. Współredaguje humorystyczne pismo Nowy Pompon. Zajmuje się pisaniem tekstów satyrycznych, scenariuszy telewizyjnych i sztuk teatralnych.