WYJAZD SPRZED OŚRODKA KULTURY W BRZESZCZACH O GODZ. 6.30 (PRZEWIDYWANY POWRÓT OK. GODZ. 20.00)

W PROGRAMIE:

  • Szczawnica – wody mineralne Szczawnica leży w dolinie Grajcarka, prawobrzeżnego dopływu Dunajca pomiędzy łańcuchem Pienin i Beskidem Sądeckim – takie usytuowanie tworzy znakomity mikroklimat, sprzyjający poprawie zdrowia i kondycji górnych dróg oddechowych. Na terenie Uzdrowiska znajdują się źródła dwunastu kwaśnych wód – szczaw, o walorach leczniczych, z których właściwości korzystają zarówno mieszkańcy, jak i kuracjusze z niemalże całego świata. Szczawnica posiada obecnie 8 czynnych źródeł mineralnych na terenie Pijalni Wód Mineralnych, gdzie do dyspozycji gości są szczawy wodorowęglanowe, sodowe, jodkowe i bromkowe, bogate w sole mineralne oraz liczne mikroelementy.
  • wycieczka górska: Szczawnica – Sokolica – Krościenko Czas na szczyt: 1h, dystans: 2 km Ścieżka na Sokolicę praktycznie przez 40 minut wiedzie lasem, po drodze pojawiają się dwie łąki i przyjemny widok na Szczawnicę. Wyżej gdy zrobi się stromiej,pracownicy Parku zainstalowali poręcze. Dotarcie na szczyt ze Szczawnicy zajmuje niespiesznie około godziny drogi. Panorama z Sokolicy jest imponująca! Widać Małe Pieniny,Magurę Spiską, Tatry Bielskie oraz choćby Tatry Wysokie. Warto również spojrzeć w dół, na fragment Przełomu Dunajca. W drodze powrotnej zejście bezpośrednio do Krościenka, co powinno zająć około 1h. Północne stoki Sokolicy porasta las Bukowo-jodłowy, a na szczycie rośnie kilka reliktowych sosen. Jedno z drzew – ,,sosna na Sokolicy”, uznawane ze względu na swój kształt i miejsce w którym rośnie (grań nad przepaścią) za jedną z ikon Pienin. Nazwa szczytu pochodzi od gniazd sokołów, które kiedyś tam żyły.
  • Czorsztyn Wieś w Polsce położona na pograniczu Pienin i Gorców nad Zbiornikiem Czorsztyńskim. Warte zobaczenia są ruiny gotyckiego zamku z XIVwieku. Czorsztyn jest głównie Miejscowością turystyczną oraz wypoczynkowa z rozwiniętą infrastrukturą turystyczną.
  • Polana Majerz (kulturowy wypas owiec, wyrób oscypków, żętycy). To duża hala (w pasterskim rozumieniu) znajdująca się na grzbiecie i stokach Majerza w Pieninach Czorsztyńskich. Znajduje się tam jeden z pięciu pawilonów Pienińskiego Parku Narodowego (przy wjeździe do Czorsztyna od strony hali). Na hali w dalszym ciągu prowadzony jest tzw. wypas kulturowy i jest na niej bacówka, w której można kupić wyroby z mleka owczego. Dzięki wypasowi hala nie zarasta lasem i zachowana zostaje różnorodność gatunkowa. Przez środek hali prowadzi główny graniowy szlak Pienin. Szlak oraz droga do Czorsztyna ma wysokie walory widokowe. Można z niej podziwiać m.in. łańcuch Tatr i Pasmo Lubania.KOSZT WYCIECZKI OD OSOBY:

  • dorośli: 65 zł /
  • dzieci do lat 7: 51 zł /
  • dzieci powyżej lat 7, emeryci, renciści, studenci: 57zł

(w tym koszty: transportu, przewodnika, opłaty parkingowe, bilety wstępu do Pienińskiego Parku Narodowego i zamku).

Dzieci do lat 10 – uczestnictwo w wycieczce tylko z dorosłym opiekunem.

ZAPISY (OD 5 LIPCA):

sekretariat Ośrodka Kultury w Brzeszczach

od pon. do czw. w godz. 8.00-15.00

oraz pt. w godz. 8.00-13.30 pod nr tel. 32 211 14 90.

OŚWIADCZENIE RODO