10 lutego słuchacze UTW mogli wyruszyć w podróż w Himalaje razem z młodymi podróżnikami – Łukaszem Brudkiem i Adrianem Żelazo.
Prelegenci w październiku 2019r., dzięki determinacji pani Joanny ze Stowarzyszenia „Wichura” z Pszczyny, mogli odbyć podróż, która pozwoliła im pokonać własne ograniczenia i spełnić marzenia.
Celem wyprawy było dotarcie do leżących w Nepalu South Base Camp – 5 364 m n.p.m. oraz wyjście na szczyt Kala Pattar – 5 643 m n.p.m,  który ukazuje się jako duży brązowy masyw poniżej wywołującej ogromne wrażenie południowej ściany Pumori. Everest przez długi czas chował się przed naszymi podróżnikami, aby na pożegnanie odsłonić się im w całej krasie.
Słuchacze mogli zobaczyć z bliska walutę Nepalu – rupie, chorągiewki modlitewne oraz zapoznać się z wyposażeniem jakie musieli mieć ze sobą uczestnicy wyprawy. Jedną z takich rzeczy były kurtki puchowe, wyjątkowo cienkie, a jednak bardzo ciepłe szyte przez firmę mającą siedzibę niedaleko naszego miasta w powiecie cieszyńskim, a założył ją w 1977r. speleolog pan Adam Małachowski, znany polskim himalaistom i miłośnikom sportów wysokogórskich i jaskiniowych.
Nasi prelegenci nie samymi górami żyli: na koniec eskapady zwiedzili Katmandu – stolicę Nepalu. Ciekawostką był fakt, że najdroższą rzeczą w całej wyprawie jaką nabyli był papier toaletowy.
Łukasz z Adrianem nie spoczywają na laurach i zamierzają niebawem wrócić na górskie szlaki.

Życzymy im bezpiecznych wejść i radości na dole po zejściu z kolejnego szczytu, na który weszli oraz przełamywania własnych ograniczeń, które niejednokrotnie są tylko w naszej głowie.