XIV Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom dobiegł końca. Akcji towarzyszyło hasło CAŁA POLSKA CZYTA W BIBLIOTECE. Biblioteka Publiczna w Brzeszczach również wzięła udział w przedsięwzięciu czytając „u siebie”, ale nie tylko. A gdzie jeszcze? Z prezentacją nietypowej formy czytania zaproszono nas do szkoły i przedszkola w Zasolu. Tam z niewielką podpowiedzią dzieciaki rozpracowały działanie tajemniczej drewnianej skrzynki. Drewniana skrzynka to oczywiście kamishibai – mający początki w Japonii teatrzyk ilustracji, który zachwyca i zaczarowuje publiczność. Dzieci poznały „Legendę o Skarbniku”, który pomógł młodemu chłopakowi w bardzo trudnej sytuacji oraz wybrały się w podróż „Rowerem Walentynki”.
Ponieważ pogoda sprzyjała, popołudniową porą na chętnych czekało „Plenerowe czytanie na dywanie”. W cieniu drzew, mając rozkrzyczane ptaki za towarzystwo, dzieciaki słuchały historii o kotku.  Wrażenie na nich zrobiła informacja, że bajkę tę stworzyli ich starsi koledzy i koleżanki w czasie bibliotecznego spacerku „Wyspaceruj kota”. Maluchy miały również niepowtarzalną okazję stać się pierwszymi ilustratorami dotychczas bezobrazkowej kotobajki. Ich wytężona praca po prostu musiała „ujrzeć światło dzienne”, dlatego tekst wraz z ilustracjami ozdobiły sąsiadujący z biblioteką trawnik.
Przeprowadzona akcja pokazuje, że dziecku czytać można wszędzie. Wybierać jest w czym, więc… czytaj! Na to nigdy nie jest ani za wcześnie… ani za późno :).

https://www.facebook.com/starszakibystrzaki/videos/429320533915933/?fref=nf