To była magiczna wyprawa do krainy słowiańskich wierzeń, przesądów i stworów, które powstały w ludzkiej wyobraźni. Nasz gość z prawdziwym pietyzmem gromadzi wszelkie opowieści, gadki i informacje o ludowej mądrości, która powołała do życia te wszystkie południce, dziwożony demony, dobre duszki i złe stwory, a rysując je, nadaje im swoje wyobrażenie ich wyglądu. Uczestnicy spotkania wysłuchali wykładu o tym, w jaki sposób autor gromadzi materiały, jak wiele zbieżności w ludowych wierzeniach występuje w różnych częściach kraju. Wiele uwagi poświęcił pamięci o przodkach, która jest niezbędnym elementem naszej tożsamości. Nie zabrakło też odniesień do współczesności i przeszłości. Następnie uczestnicy spotkania z zachwytem obejrzeli wystawę wykonaną przez terapeutów i podopiecznych Środowiskowego Domu Samopomocy w Kętach z placówką w Brzeszczach. Były pytania i opowieść o jednym z bohaterów wystawy – domowym demonie plonku. I jak nakazuje zwyczaj, po wystawie był poczęstunek i liczne rozmowy z panem Witoldem Vargasem.
Zapraszamy do obejrzenia wystawy, która będzie dostępna do 31 października 2023 r. w holu górnym Ośrodka Kultury w Brzeszczach. Zachęcamy również do lektury ”Bestiariusza słowiańskiego” i innych publikacji naszego gościa.
⭐Wydarzenie odbyło się w ramach projektu "Zmory i dziwożony czyli powrót do przeszłości" dofinansowanego przez Powiat Oświęcimski. Projekt realizowany przez Stowarzyszenie na rzecz Gminy Brzeszcze "BRZOST" we współpracy z Powiatowym Środowiskowym Domem Samopomocy w Kętach z placówką w Brzeszczach, Biblioteką Publiczną OK w Brzeszczach, Ośrodkiem Kultury w Brzeszczach, Iskierkową Familią, Muzami Iskierki, Zespołem Regionalnym Brzeszczanki.